%c | |
Milyen a kereslet az informatikusokra a régióban és az országban? Versenyképesnek érzik-e a cégek azt a fizetést, amit végzett diplomásainknak adni tudnak? Milyen szempontok érvényesülnek a munkaerõ keresésnél? – többek között ezeket a kérdéseket tették fel a Nyugat-magyarországi Egyetem elsõs gazdaságinformatikus hallgatói 101 magyarországi cégnél.
A Pakainé Dr. Kováts Judit egyetemi docens vezetésével, a merketing tantárgy keretében végzett felmérés célja annak a kiderítése volt, milyen lehetõségekkel számolhatnak diplomázásuk után a munkaerõpiacon a gazdaságinformatika szakos hallgatók, és milyenek a munkaerõpiac elvárásai velük szemben.
A kutatás elsõsorban a nyugat-magyarországi régióra terjedt ki, de a megkérdezett cégek között kelet-magyarországi vállalatok is szerepeltek. A felmérés kiterjedt a leendõ bérezésre, arra, hogy milyen elvárásokkal kell szembenézniük a hallgatóknak a diplomaszerzés után, illetve, hogy mennyire ismert a soproni gazdaságinformatikus képzés.
A kutatás kiderítette, hogy milyen területen, hány fõ informatikust foglalkoztatnak a cégeknél, hány friss diplomás informatikust vettek fel az elmúlt 1-2 évben, melyek az informatikus képzés hiányosságai, milyen ismereteket várnak el a cégek, melyek az ideális informatikus jellemzõi és milyen az elvárt nyelvtudás igénye.
A megkérdezett cégeknél a legtöbbet foglalkoztatottak a programozó szoftverfejlesztõk, másodikak a sorban a „mindenes informatikusok”, harmadik helyen a rendszergazdák állnak. Vezetõi információs rendszer specialistákat foglalkoztatnak a legkevesebben a felmérésben résztvevõ cégek között.
A válaszadó vállalkozások közül 32% vett fel az elmúlt években friss diplomás informatikust, a legtöbben a mûszaki informatikusok közül kerülnek ki, második helyen a gazdaságinformatikus friss diplomások felvétele áll. A megkérdezettek 36%-a tervezi a következõ években informatikus végzettségûek felvételét, ebbõl a legtöbben programozót, szoftverfejlesztõt szeretnének alkalmazni.
A megkérdezett cégek háromnegyede látja versenyképesnek azt a fizetést, amelyet biztosítani tud, a munkaidõ mindenhol kötött, kivéve ahol megbízási szerzõdés alapján foglalkoztatnak.
Az informatikus képzés legnagyobb hiányosságát a gyakorlati képzés hiányában és az új fejlesztések ismeretének a hiányában látják a cégek. Munkaerõ felvételnél a legfontosabb, hogy a pályázónak legyen szakmai gyakorlata, és nagyon fontosnak tekintik a jó diplomaminõsítést. Leginkább a 3-5 és az 5-10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezõket foglalkoztatják szívesen. Legkevesebben pályakezdõket foglalkoztatnának.
Az elsõdleges megkövetelt nyelvismeret a válaszadó cégek körében az angol, a második a német. Mindkettõbõl legalább középfokú nyelvismeretet várnak el, de nem volt ritka a felsõfokú nyelvismeret szükségessége. Voltak olyan cégek, ahol a francia tudást, volt, ahol a szlovén nyelvtudást is elvárták.
Az informatikusok legfontosabb tulajdonságának a jó problémamegoldó készséget tartják, de szintén fontosnak vélik a felelõsségvállalást, az önálló munkavégzést és a kreativitást. Legkevésbé fontos tulajdonságnak a vezetõi ambíciókat és készségeket tartják.
A Nyugat-magyarországi Egyetem gazdaságinformatikus képzését a válaszadók közel fele ismerte.