Immár negyedik éve ad otthont a Szombathelyi Képtár a Savaria Egyetemi Központ Mûvészeti, Nevelés- és Sporttudományi Kar Rajz Intézeti Tanszék hallgatói diplomakiállításának. Az idei, Kezdõtõke címû tárlatot május 19. és június 6. között lehetett megtekinteni.
Az elsõ kiállítást - még 2006-ban - a Megyei Mûvelõdési és Ifjúsági Központban nyitották meg, majd egy év múlva már a képtárban csodálhatták meg az érdeklõdõk a fiatalok munkáit, melyek így világhírû mûvészek alkotásai mellett kaptak helyet.
Idén elsõ alkalommal mutatkoznak a bolognai oktatás bevezetése óta a BA végzettségû hallgatók, pontosabban a tanszék képi ábrázolás, kézmûves, illetve a volt képzési rendszer rajz szakos negyedévesei a diplomakiállításon.
Szombathely hagyományosan a rajztanárok képzésének egyik központja volt, ám körülbelül három éve az egyetemek és fõiskolák országszerte áttértek az úgynevezett 3+2 képzésre. A SEK Rajz Intézeti Tanszékén ebben az évben egyszerre végeznek a régi rendszer utolsó és az új elsõ diplomázói.
Az új szisztémában külön indult a képi ábrázolás és a kézmûves szak. A képi ábrázolás alapképzési szak elvégzése során a hallgatók festészet, képgrafika, díszítõ festõ, építészeti síküveg szakirányon specializálhatják szaktudásukat. A képzés képi ábrázolás alapszakos festõ/grafikus szakképzettséggel bocsátja ki a végzetteket, akik a tradicionális, valamint a kortárs képalakítási és képalkotási ismeretekkel rendelkeznek. A kézmûves szakon diplomázók hivatalos végzettsége kézmûves szakember, a választott szakirány megjelölésével. A képzés hat szakirányon kínál specializált szakmai ismereteket: szövõ-textilmûvesség, festett-nyomott textilmûvesség, nemszõtt-nemezelt textilmûvesség, papírmûvesség, kerámia, bõrmûvesség területeit fedik le. A képzés mintegy szakmai kezdõtõkét ad a hallgatók kezébe - nem véletlen a tárlat címválasztása -, mellyel remélhetõleg sikeresen sáfárkodnak majd a jövõben.
S hogy milyen értékkel bírnak a fiatalok alkotásai, arról dr. Czetter Ibolya, a Savaria Egyetemi Központ elnökhelyettese így vélekedett: „A mûhelymunka és a szakmai alázat teszi a nagy elõdökhöz méltóvá ezeket a képeket, melyek segítségével alkotóik nem csupán mûvészet-, valamint kultúrtörténeti és egyéb ismereteikrõl adnak számot, hanem a munkákat látva az is kiderül, hogy az alkotófolyamat során autonóm módon használták fel az elmúlt években elsajátított tudást. Minden képnek története van, sajátos narráció rejlik bennük, ezért tarthatnak számot a mûvészetet kedvelõk érdeklõdésére.”